lylyt

08 декември 2008

Профилактика за опазване здравето на зайците


Оптималната температура на въздуха в помещенията е от 14 до 18 градуса с допустими отклонения от 6 до 25 градуса , а относителна-та влажност трябва да бъде в границите от 75 до 80%. Вентилацията трябва да бъде принудителна със скорост на въздушния поток не повече от 0,3 м/секунда на височината на клетките. Въздухообменът се поддържа 3 куб.м/час през зимата и 6 куб.м/час през лятото. Съдържанието на вредни газове трябва да бъде в хигиенните норми. За въглероден двуокис е 0,2%, за амоняка - 0,01 mg/l, а за сероводорода - 0.015 mg/l. Осветлението е изкуствено или естествено като продължителността му се изменя от 12 до 18 часа в зависимост от възрастта и направлението на отглеждане на зайците.
Отглеждането на зайци изисква основни познания за особеноститена тези животни и трябва да се полагат грижи за предпазването им отзаболявания, както и да озраничават и да се ликвидират бързо появилите се.
На всички, които ще харесат тази идея и смятат да вложат пари, време и ентусиазъм желаем успех! Това е един начин да оползотворите стопанския си двор и свободното си време и да получите добър доход за труда си. Това е лек и приятен бизнес, който ще ангажира семейството ви, дори и децата с радост ще ви помагат!

Зайчетата не издържат на голяма топлина - за целта през топлите месеци може да им мокрите ушите, тъй като те се охлаждат през тях, да им постеляте мокри постелки, слагате лед във водата или направо замразени пластмасови шишета с вода, да ги държите на проветриво място и т.н. Зайчетата сменят козината си на всеки 3 месеца в различна степен. При това те трябва да бъдат редовно сресвани и излишните косми отстранявани. Те имат навика сами да се четкат и поглъщат космите си, поради което е и важно да ядат прясна трева за да могат да ги изхвърлят. Зайчетата не се къпят цели, защото може да получат стрес, но може да се мият отделни части от тялото им. Зъбите на зайчетата растат постоянно и могат да израснат твърде много или да се изкривят, което е по-типично за предните им зъби, при което трябва да се заведат на ветеринар да им ги подреже. Инфекции - познават се по отделяните секрети през носа или очите на зайчето, или по звука на кашлица от дробовете им. Лекуват се чрез антибиотици от ветеринар. Желателно е също зайчето да се имунизира всяка година, за което се консултирайте с ветеринар. При наличие на бълхи може да се използват успешно препаратите за котки. Кастрация - желателно е в перида на половото им съзряване между 4 и 6 месеца зайчетата да бъдат кастрирани от ветеринар. По-късната кастрация на 6 месеца крие по-малък риск за операцията, като след навършаване на 6 години операцията също не е желателна. Кастрацията помага на зайчетата да са по-здрави. По този начин може да отглеждате заедно и разнополови зайчета. Имайте също в предвид, че размножаването на зайчетата при домашни усложия е трудно и нежелателно. Не забравяйте да имате телефона на ветеринаря по всяко време.

0 коментара:

Публикуване на коментар

Абонамент за Коментари за публикацията [Atom]



<< Начална страница